„Stereotypy o osobach w spektrum autyzmu”
W dniu 27 kwietnia 2023 r. w Łokietka 5 – Infopunkt Nadodrze odbyło się spotkanie “Stereotypy o osobach w spektrum autyzmu”. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Rzecznika Praw Obywatelskich, Matronatem Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Patronatem Fundacji Synap oraz Dolnośląskiego Stowarzyszenia na rzecz Autyzmu.
Gościliśmy Zuzannę Gonerę, która pisze o sobie w następujący sposób:
Nazywam się Zuzanna i studiuję etnologię oraz antropologię kulturową na Uniwersytecie Wrocławskim, ale zarówno do pozowania jak i podpisywania moich rysunków używam pseudonimu artystycznego Alraune Senta. Imiona powiązane są oczywiście z moją największą od dzieciństwa pasją: historią. Interesowałam się nią od maleńkości, chociaż rosła razem ze mną i płynnie przechodziła od fazy „będę wykopywać dinozaury” do realniejszych planów, aż w końcu zakotwiczyła mnie w wyspecjalizowaniu się w historii XX wieku.
Moje autystyczne special interest są różne, czasem wychodzą w tematy pokroju Nefertiti i Echnatona, czy Tudorów, ale z reguły tkwią gdzieś pomiędzy III Rzeszą, a Romanowani. W tym momencie zajmuję się dwoma rzeczami.
Po pierwszej jest to działalność w stowarzyszeniu Denkmal Pomorze, gdzie prowadzimy prace ewidencyjno – poszukiwawcze i głównie na niemieckich cmentarzach. Działam mocno w temacie historii lokalnej, pomagam przy wystawach muzealnych oraz wyszukiwaniu materiałów archiwalnych.
A moim drugim hobby jest moda vintage (zob. zdjęcia z Warsztatów datowania odzieży vintage). Jest to naturalna konsekwencja autystycznego „dostosowania się” do hobby akceptowalnego dla dziewczynek, ponieważ od dziecka miałam wtłaczane, że historia jest dla chłopców. I tak wyszło, wyrosły we mnie te dwa rewiry i żaden nie zniknie, bo sama moda to dla mnie za mało, a jednocześnie tak się polubiłam z tymi ubraniami będącymi żywą historią, że już sobie powrotu do współczesnej odzieży nie wyobrażam.
Można powiedzieć, że wszystko, co robię, jest historią. Jeśli czytam książki, to historyczne lub osadzone w przeszłości powieści. Jeśli słucham muzyki, to Wardruny, przebojów mongolskich z XIII wieku lub metalu o treści historycznej. Moje hobby jest mną, a ja jestem moim hobby, jak to osoba w spektrum autyzmu.
Rozmowę poprowadziła Martyna Gietz, natomiast całe spotkanie na polski język migowy tłumaczyła Pani Elżbieta Resler. Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w spotkaniu oraz za postawione pytania i pozostawione refleksje!
Autorką zdjęć jest Patrycja Konieczna
***
Wydarzenie było zorganizowane w ramach projektu „My i Oni”– Projektu Solidarności, realizowanego dzięki Europejskiemu Korpusowi Solidarności.