CZYM JEST SPEKTRUM AUTYZMU?

Jak dyskutować z osobami, z którymi się nie zgadzamy? Czy to w ogóle ma sens?

Zapraszamy na rozmowę z Zuzanną Gonerą, która opowiada o swoich codziennych doświadczeniach. „Nazywam się Zuzanna i studiuję etnologię oraz antropologię kulturową w Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego, ale zarówno do pozowania jak i podpisywania moich rysunków używam pseudonimu artystycznego Alraune Senta. Imiona powiązane są oczywiście z moją największą od dzieciństwa pasją: historią. Interesowałam się nią od maleńkości, chociaż rosła razem ze mną i płynnie przechodziła od fazy „będę wykopywać dinozaury” do realniejszych planów, aż w końcu zakotwiczyła mnie w wyspecjalizowaniu się w historii XX wieku. Moje autystyczne special interest są różne, czasem wychodzą w tematy pokroju Nefertiti i Echnatona, czy Tudorów, ale z reguły tkwią gdzieś pomiędzy III Rzeszą, a Romanowani. W tym momencie zajmuję się dwoma rzeczami. Po pierwsze jest to działalność w stowarzyszeniu Denkmal Pomorze, gdzie prowadzimy prace ewidencyjno – poszukiwawcze i głównie na niemieckich cmentarzach. Działam mocno w temacie historii lokalnej, pomagam przy wystawach muzealnych oraz wyszukiwaniu materiałów archiwalnych. A moim drugim hobby jest moda vintage. Jest to naturalna konsekwencja autystycznego „dostosowania się” do hobby akceptowalnego dla dziewczynek, ponieważ od dziecka miałam wtłaczane, że historia jest dla chłopców. I tak wyszło, wyrosły we mnie te dwa rewiry i żaden nie zniknie, bo sama moda to dla mnie za mało, a jednocześnie tak się polubiłam z tymi ubraniami będacymi żywą historią, że już sobie powrotu do współczesnej odzieży nie wyobrażam. Można powiedzieć, że wszystko, co robię, jest historią. Jeśli czytam książki, to historyczne lub osadzone w przeszłości powieści. Jeśli stucham muzyki, to Wardruny, przebojów mongolskich z XIII wieku lub metalu o treści historycznej. Moje hobby jest mną, a ja jestem moim hobby, jak to osoba w spektrum autyzmu”.

Więcej tutaj: https://youtu.be/SC_PgRt8Kb4?si=fkcUQD6pNTtTW02X

Film jest zapisem spotkania „Stereotypy o osobach w spektrum autyzmu”, które odbyło się w dniu 27 kwietnia 2023 r. w ramach projektu „My i Oni”. Wydarzenie odbyło się w Infopunkcie Nadodrze: Łokietka 5 i zostało objęte Patronatem Honorowym Rzecznika Praw Obywatelskich, Matronatem Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wroctawskiego, Patronatem Fundacji SYNAPSIS oraz Patronatem Dolnoślaskiego Stowarzyszenia na rzecz Autyzmu.

l

Zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby i firmy, które chciałyby wspomóc ponowne organizowanie tego typu inicjatyw za pośrednictwem maila

kontrasty.projekty@gmail.com

Skip to content